Jäätmekäitlus avalikel üritustel

2.06.22

Jäätmekäitlust Kohila valla territooriumil, sh avalike ürituste korraldamist vallas, reguleerib Kohila valla jäätmehoolduseeskiri. Alates 1. juulist 2022 peavad avalike ürituste korraldajad varasemast veelgi rohkem ürituse jäätmekäitlusele rõhku panema.

Avalike ürituste raames tekib tihti mitmesugust liiki jäätmeid ning korraga väga palju. Jäätmed on oluline ressurss ringmajandusmudelile üleminekul, sh tarbimise vähendamiseks ning toodete taaskasutusse suunamisel, ning seetõttu on äärmiselt oluline, et ka avaliku ürituse korraldajad annaksid selleks oma panuse – tagades selleks üritustel piisaval hulgal jäätmemahuteid, mis oleksid arusaadavalt märgistatud ning võimaldades üritusel tekkivad jäätmed liigiti koguda.

Avalik üritus, korrakaitseseaduse mõistes, on avalikus kohas toimuv ja avalikkusele avatud lõbustusüritus, võistlus, etendus, kaubandusüritus või muu sellesarnane inimeste koos olemine, mis ei ole avalik koosolek.

Selleks, et avalik üritus oleks säästev ning keskkonnahoidu arvestav, tuleb ala jäätmekäitluse korraldamine põhjalikult läbi mõelda juba enne ürituse algust ning teha selleks vastavad kokkulepped piirkonna korraldatud jäätmevedajaga (Kohila vallas RagnSells AS). Parimate lahenduste leidmiseks on alati abiks ka valla keskkonnanõunik.

Lähtuvalt Kohila valla jäätmehoolduseeskirjale, peab avalike ürituste korraldaja tagama üritusel kogutakse igas kogumiskohas liigiti vähemalt

  • segaolmejäätmed
  • biolagunevad jäätmed
  • pakendijäätmed
  • taara.

Kogumiskoht jäätmemahutid peavad olema märgistatud selgelt ja arusaadavalt, kogu ürituse alal ühesuguselt, üldtunnustatud piktogrammidega, mis aitavad tarbijal jäätmed paigutada selleks ettenähtud mahutisse.

Piktogrammid ja juhendid jäätmete liigiti kogumiseks leiab siit:

Olulise osa avalike ürituste jäätmetest moodustavad toidu ja joogi tarbimiseks mõeldud ühekordsed nõud, mis on täna veel küll majanduslikult soodsaim lahendus, kuid soodustab raiskamist ning mõjub laastavalt planeedi ressursikasutusele ja looduskeskkonnale. Seetõttu peab korraldaja soodustama toidu ja joogi tarbimiseks selliste nõude kasutamist, mis ei sisalda ühekordset plasti (nt biolagunevast plastist tooted, mis on komposteeritavad ja millel on EVS-EN 13432 standardile või sellega samaväärsele standardile vastavust tõendav sertifikaat). Lahendusi selleks on mitmeid – kaasates üritusse mõne korduvkasutatavate nõude rendifirma või paludes nõud igal osalejal endal kaasa võtta.

Mõned võimalused, mida kasutada ürituste korraldamisel, mis aitavad vähendada nõudest tekkivaid jäätmeid:

  • Lase igal osalejal oma nõud kaasa võtta – kas või ainult lusikas või tops;
  • Rendi nõud laenutusest, nt Panditopsist;
  • Telli edaspidiseks korduvkasutatavad topsid oma logo ja nimega nt Pakendikeskusest;
  • Paku toitu söödavatelt nõudelt (ole loominguline! – kringlit saab pakkuda ka näiteks kapsalehelt).

Rohkem mõtteid, kuidas korraldada oma üritus keskkonnahoidlikult, leiad siit:

Loodusega arvestatav ürituste korraldamine juba täna annab meile aega uute mõtete ja kommetega, sh jäätmete liigiti kogumisega, harjumiseks ning valmistab meid ette ühekordse platsi direktiivi ülevõtmiseks Eesti õigusruumi. Tarbijana kanname me lisaks tarbitavale vastutust ka meie tekitatud jäätmete eest.

Direktiivi ülevõtmise järgselt rakenduvad meetmed, millega tagatakse ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside (sh nende korkide ja kaante) ja toidupakendite tarbimise ambitsioonikas ja pidev vähenemine. Direktiiv puudutab nii toidupakendite, joogitopside, söögiriistade, taldrikute, joogikõrte, jookide segamispulkade ja paljude muude toodete kasutamist ja tarbimist.

Rohkem infot direktiivist leiab Keskkonnaministeeriumi veebilehelt

Toimetaja: AGNES SAKS