Lõkke tegemine
Lõkke tegemist reguleerib tuleohutuse seaduse alusel siseministri 03.07.2021 määrus nr 18 "Lõkke tegemisele ja grillimiskohale esitatavad nõuded". Määruse järgi on lõke lahtine kontrollitud küttekoldeväline tuli ning lõkkekoht väljaspool hoonet asuval maa-alal paiknev lahtise tule tegemise koht.
Vastavalt määrusele tuleb lõkkekoht tuleb planeerida hoonest ja muust põlevmaterjalist üldjuhul vähemalt kaheksa meetri kaugusele, sest see on tõendatult vähim ohutuskuja, mille puhul on tule leviku võimalus lähimale objektile kõige väiksem. Lõkke tegemisel on ohutu koha valimise vastutus inimesel, kes tuld teeb. Võõral maatükil võib lõket teha üksnes omaniku loal, mida eeldatakse olevat, kui lõkke tegemiseks on koht ettevalmistatud ja vastavalt tähistatud. Tule tegemine vallamaal, sh haljasaladel ja aiamaadel, tuleb kooskõlastada vallavalitsusega!
Lõkkes on lubatud põletada üksnes looduslikku töötlemata puitu. Jäätmete ja kulu põletamine on rangelt keelatud! Jäätmed ja niidetud kulu on võimalik üle anda Mäepere jäätmejaamas ja Saku jäätmejaamas (vastavalt jäätmejaama hinnakirjale) ning vastavalt valla võimalustele ka Kohila jäätmejaamas.
Kohila Vallavalitsus ei soovita ega soosi lõkkes puulehtede ja -okste põletamist, kuid mõistame, et seni, kuni vallal puudub kõigile kättesaadav ja taskukohane hind nende nõuetekohaseks utiliseerimiseks, võib see osutuda vajalikuks.
Tuleohutusnõuete rikkumise osas, kui sellega kaasneb tulekahju või selle tekkimise oht, teostab järelevalvet Päästeamet.
Enne lõkke süütamist korda üle tuleohutusnõuded ning veendu, et Päästeamet poleks välja kuulutanud tuleohtlikku perioodi!
Lõkke tegemise piirang tiheasutusalal
Kohila valla heakorraeeskiri sätestab piirangud tiheasutusalal lõkke tegemisele. Tiheasutusalade on lõkke tegemine keelatud, välja arvatud perioodil, kahel korral aastas – kevadel (18 nädalal) ja sügisel (39 nädalal), v.a juhul, kui vallavalitsus teavitab teistsuguste aegadest. Sellegipoolest tuleb aga alati ja eelkõige arvestada Päästeameti ohutusnõudeid ning lõkke tegemine ei tohi oluliselt häirida kaaskodanikke – nende põhjendatud pöördumise korral tuleb lõke esimesel võimalusel kustutada!
Tiheasutusalade piiritlus lähtub valla üldplaneeringust, mh puudutab see Kohila alevit, Hageri, Prillimäe, Aespa alevikke, Vilivere ja Sutlema külasid. Kui kahtlete, kas Teie kinnistu jääb tiheasutusalale, palun võtke ühendust valla ametnikega (keskkonnanõunik, maanõunik, vallaarhitekt).
2022. aasta kevadel jääb periood, mil on lubatud lõket teha, vahemikku 2.- 8. mai.
Alates 1. jaanuarist 2023 pole aia- ja haljastujäätmete (v.a okste) põletamine tiheasutusalal, lähtuvalt valla jäätmehoolduseeskirjast, enam lubatud!