2025 aasta kaasavasse eelarvesse laekus neli ideed:
1. Jõuluvalgus Aespa tänavapilti
Asukoht: Aespa peatänav - algus Meie poe juurest (Aespa aleviku algus) mööda Tõdva-Hageri teed (Suvila tee) Metsaveere lasteaia poole kuni linnapiiri lõppemiseni.
Projekti eelarve (investeeringu hinnanguline maksumus): 15 000 eurot.
Objekti elluviimise eesmärk ja olulisus vallale ja kogukonnale:
Aespa alevikus ei ole jõuluilu varem olnud. Samas on Aespa alevik täna suurima elanike arvu kasvuga alevik Kohila vallas, olles elanike arvult Kohila alevi järel teine. Ka Aespa elanikud soovivad oma kodukanti jõulumeeleolu ja teemakohaselt kaunistatud tänavaid, et pimedal ajal oleks rohkem valgust ja koju oleks hea tulla.
Ehitud saavad Aespa aleviku suuremad liiklussooned ja enamkäidavad tänavad, ristmike liiklussaared, Pumptrack, lastepark jms. Tänavavalgustuspostide otsa tulevad valguskujundid (ingel, aisakell, kuusk vms).
Missuguse vajaduse või probleemi objekt lahendab?:
See on üks väike aga oluline osa kodutundest. Avaliku ruumi kujundamine, traditsioonide hoidmine aitab saavutada eesmärki, et inimestel on siin hea elada.
Põhjendus, miks peaks idee elluviimist rahastama valla eelarvest?:
Tavapäraselt kannab sellise kulu kohaliku omavalitsuse üksus. See on omavalitsusega seotud, pakub avalikku hüve ja on avalikus kasutuses. Et tagada kogu valla terviklikkus, tuleks hoida jõuluvalguse lahenduse valikul Kohila alevis juba kasutusel olevat ülesehitust kujundite ja kompositsioonide kasutamisel.
- idee elluviimise ajakava: 2025
- Idee elluviija: Vallavalitsus
- Esitaja nimi: Käthlin Oeselg
2. Pärimuste ja mälestuste kaev
Asukoht: Hageri aleviku keskus - nelja teeristi kaev
Projekti eelarve (investeeringu hinnanguline maksumus): 14 835
Objekti elluviimise eesmärk ja olulisus vallale ja kogukonnale:
Hageri keskuse nelja tee ristil asub ligi 2m läbimõõduga vana kaev. Antud teeristil asus varasemalt kahekorruseline vallamaja ja kõrts. Võib oletada, et kihelkonnakeskusena oli antud teerist oluline sõlmpunkt vanades teedevõrgustikes. See kaev võis olla nende vanade võrgustike oluliseks tugipunktiks teekonnal vanade keskuste vahel. Kunagist elulist funktsiooni kandnud objekt ei oma enam seda rolli, ent tegu on ajalooliselt väärtusliku objektiga, millest kunagi ammutati vett, mille serval kohtuti enda kaaslastega ning vesteldi. Võib vaid ette kujutada milliseid lugusid selle kaevu juures räägiti ja mis lugusid edasi kanti, ning mis lood vaid selle kaevu äärde jäid. Piirkondlikku ajaloolist tähtsust rõhutades on kavas kaev taas korrastada andes sellele sümboolse väärtuse ja luues sellest pärimuste, mälestuse ning mäletamise kaevu.
Missuguse vajaduse või probleemi objekt lahendab?:
Projekti elluviimisel saab Hageri keskus endale kaevu ja selle ümber paikneva korrastatud väliruumi. See saab olema koht kus peatuda ja koht, mis sümboliseerib argisust ja järjepidevust. Siin ärkavad jälle ellu igapäevased vestlused ja lood ning vanad pärimused asenduvad uute lugudega ja ka need lood kanduvad edasi meist järgnevatele põlvedele.
Põhjendus, miks peaks idee elluviimist rahastama valla eelarvest?:
Objekt asub vanas kihelkonnakeskuses ja on osa meie kihelkonna (valla )ajaloost. Ta ilmestab Hageri aleviku keskust ja annab põhjuse peatuda nii oma valla elanikel, kui ka läbisõitjatel.
Muu oluline info (negatiivsed tagajärjed, kui ideed ellu ei viida): Kui projekti ellu ei viida on inimeste jaoks kadunud oluline pärandkultuuriobjekt, mis asub kohas kuhu võiks tekkida Hageri süda ehk keskväljak.
- idee elluviimise ajakava: Aprill 2025-November 2025
- Idee elluviija: Hageri Muuseum
- Esitaja nimi: Kadri Rütmann
3. Madalseiklusrada Aespasse
Asukoht: Suvila tee 27, Aespa
Projekti eelarve (investeeringu hinnanguline maksumus): 15 000
Objekti elluviimise eesmärk ja olulisus vallale ja kogukonnale:
Aespas elab üle 2000inimese aastaringselt ja hinnanguliselt 6000inimest suvisel perioodil aga vaatamata sellele ei ole Aespa alevikus lastele suunatud avalikke mänguväljakuid ega madalseiklusparki. Rajades madalseikluspark Kohila valla omandis olevale Suvila tee 27 kinnistule Aespa-Sutlema lasteaia Metsaveere maja lähedusse saavad lisaks kogu valla lastele ja aleviku lastele seda parki kasutada ka lasteaia lapsed liikumise tunnis või õuetunnis. Järgmine aasta algavad suuremahulised tööd Kohila alevi lastepargi renoveerimiseks. Madalseikluspark oleks väikeseks ajaveetmise kohaks Kohila alevist väljaspool elavatele lastele.
Missuguse vajaduse või probleemi objekt lahendab?:
Objekti valmimisel rikastub Aespa-Sutlema laste õues liikumise võimalus, Aespa aleviku lastel on koht kus kodulähedal füüsiliselt osavamaks areneda. Nutisõltuvust vähendav toime. Sihtrühma kirjeldus, kes objektist kasu saab?(vanusegrupp ja kasutajate hinnanguline arv): Sihtrühm on imikust kuni kooliealiste lasteni alal mängimas ja nende vanemad koos nendega värskes õhus aega veetmas.
Põhjendus, miks peaks idee elluviimist rahastama valla eelarvest?:
Ideed peaks ellu viima valla eelarvest sest see on suunatud Kohila vallas elavatele lastele ja nende vanematele
Muu oluline info (negatiivsed tagajärjed, kui ideed ellu ei viida):
Kui idee jääb ellu viimata siis istuvad kõik Aespa lapsed kodus nutiseadmes, sest neil pole midagi õues teha.
- Idee elluviimise ajakava: 2025
- Idee elluviija: Vallavalitsus
- Esitaja nimi: Aarne Suviste
4. Madalseikluspark Aespasse
Asukoht: Mäevana piirkonda Tiigi Haljasala kinnistule ja lähialale 31701:001:0559 (üldkasutatav maa, munitsipaalomand ) ja 31701:001:0991
Projekti eelarve (investeeringu hinnanguline maksumus): 15 000.
Objekti elluviimise eesmärk ja olulisus vallale ja kogukonnale:
Hetkel tiigi haljasalal ja kõrvalasuval kõrghaljastatud tootmismaal igapäevane kasutus ja tegevus puudub. Tiigile on rajatud väike sillake koos päästerõngaga suplema minekuks ja talvel on seda tiiki siiani kasutatud kohaliku laste liuväljana. Olemas on ka tänavavalgustus. Idee oleks rajada ümber tiigi ja sealsamas üle Kungla tänava asuvale kõrghaljastatud tootmismaale madalseikluspark Aespa, aga eriti kohalikele Mäevana/Ühistute tee piirkonna lastele ja noortele. Madalseikluspark, mis samal ajal on nii looduslik mänguväljak, kui ka pakub võimalusi ka trenni tegemiseks ning seetõttu sobib hästi noortele vaba aja veetmiseks ja kokkusaamise kohaks. Väiksematele lastele mõeldud madalseikluspargi ala võiks asuda tiigist turvalisemalt kaugemal tootmismaa kinnistul ja noortele 13+ mõeldud keerulisemate elementidega ala võiks asuda ümber tiigi, ehk tänava poolt vaadates tiigi taga. Kuna tiigi ühes küljes asub looduslik küngas, saaks ka seda tõenäoliselt madalseikluspargi elementide kavandamisel ära kasutada. Talvel saaksid nii liuväli, kui ka madalseikluspark kenasti koos toimida ja toetaksid üksteist.
Missuguse vajaduse või probleemi objekt lahendab?:
Kuna hetkel asuvad kõik olemasolevad vähesed lastele/noortele vaba-aja tegevusteks mõeldud kohad (pumptrack, lasteaed, perepark) vaid Aespa läänepoolses osas, kuhu mööda olemasolevat kergliiklusteed Mäevana piirkonnast on 3-7km, siis vajaks ka Ida-Aespa piirkonna lapsed ja noored kodulähedast vaba-aja veetmise, mängimise ja trenni tegemise kohta, Sihtrühma kirjeldus, kes objektist kasu saab?(vanusegrupp ja kasutajate hinnanguline arv): Sihtrühma vanusegrupp 3-23a, Eelkõige lasteaia- ja koolilapsed. Madalseikluspargi kasutajate arv: 200-300 inimest.
Põhjendus, miks peaks idee elluviimist rahastama valla eelarvest?:
Valla kohustus on hoolitseda oma elanike heaolu eest ja rajada vallaelanikest lastele ja noortele tervislikuks ja sportlikuks vaba- aja veetmiseks sobivad kodulähedased avalikud alad. Ida-Aespa piirkonnas pole hetkel ühtegi sellist kohta, kus lapsed saaksid väljaspool kodu mõistlikult aega veeta.
Muu oluline info (negatiivsed tagajärjed, kui ideed ellu ei viida):
Idee esitaja on valmis valda abistama idee elluviimisel, kuna on suhelnud erinevate seiklusparke rajavate ettevõtetega.
Negatiivne tagajärg, kui ideed ellu ei viida - Aespa asula laiemalt ja eriti Ida-Aespa jääb edaspidigi võrreldes teiste valla asulatega vaeslapse ossa, sest seal puuduvad paljud ühiskondlikud objektid, mis mujal iseenesestmõistetavatena olemas on. Nagu näiteks rahvamaja, huvikool, raamatukogu, kool, spordiväljakud jne. Ühistransport käib harva ja nii pole kohalikel lastel eriti võimalik iseseisvalt lähimatesse suurematesse asulatesse trennidesse ja huviringidesse ja tagasi koju sõita Eriti just ida-Aespa piirkonnas pole lastel ja noortel väljaspool koduaeda mitte midagi teha, ega kuhugi minna.
Pumptrack ja perepark jäävad samuti mitmete kilomeetrite kaugusele. 15000 euriga palju pole võimalik ära teha, kuid võiks siiski midagi teha ida-Aespa kohalike laste ja noorte heaks, et luua neile mingeid kodulähedasi ajaveetmise võimalusi.
- Idee elluviimise ajakava: kevad 2025
- Idee elluviija: Vallavalitsus
- Esitaja nimi: Jaanika Oks
Hääletamine
• Hääletus algab 25. novembril kell 9.00 ja lõpeb 1. detsembril kell 12.00.
• Hääletada saab iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Kohila vallas.
• Iga hääleõiguslik isik saab hääletada ühe meelepärase idee poolt.
• Hääletamine toimub elektrooniliselt kohalike omavalitsuste istungite infosüsteemi VOLIS keskkonnas (www.volis.ee) ja Kohila vallavalitsuse kantseleis vastuvõtuaegadel (Vabaduse 1, Kohila).
Ootame ideid 2025. aasta kaasavasse eelarvesse
Kohila valla kaasava eelarve eesmärk on suurendada vallaelanike teadlikkust valla eelarvest, ergutada kodanikuaktiivsust, soodustada kogukonnapõhist koostööd, leida lahendusi tekkinud vajadustele ning viia ellu uusi ideid. Kaasava eelarve kogusumma on 15 000 eurot, sh vähemalt 5000 eurot ühe objekti kohta. Ideid kaasavasse eelarvesse võib esitada igaüks. Kaasava eelarve ideid võetakse vallavalitsuses vastu 15. oktoobrini.
Palume eelnevalt tutvuda Kohila valla kaasava idee määrusega.
Ideed koos nõutava lisamaterjaliga tuleb esitada SPOKU keskkonnas.
Ajakava
• Ideede esitamine vallavalitsusele – 15. oktoober 2024
• Laekunud ideede tingimustele vastavuse tuvastamine ja hääletusele minevate ideede väljavalimine – 16.–25. oktoober 2024
• Hääletamisele minevate ideede tutvustamine valla koduleheküljel ja valla Facebooki lehel alates 31. oktoobrist ja valla ajalehes 21. novembril 2024
• Hääletamine 25. november – 1. detsember 2024
• Võitja väljakuulutamine detsembris 2024
Hääletamine
• Hääletus algab 25. novembril kell 9.00 ja lõpeb 1. detsembril kell 12.00.
• Hääletada saab iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Kohila vallas.
• Iga hääleõiguslik isik saab hääletada ühe meelepärase idee poolt.
• Hääletamine toimub elektrooniliselt kohalike omavalitsuste istungite infosüsteemi VOLIS keskkonnas (www.volis.ee) ja Kohila vallavalitsuse kantseleis vastuvõtuaegadel (Vabaduse 1, Kohila).
Kohila Vallavalitsus
___
2023. aastal osales kaasava eelarve taotluses kaks ideed. Lisaks Kohilas asuvale spordiväljaku parendamisele, sooviti arendada ka Sutlema küla spordirajatisi.
Rahvahääletuse statistika
Kohila Mõisakooli multifunktsionaalse spordiväljaku uuendus 125 häält
Sutlema küla staadioni renoveerimine ja sporditarvete maja soetamine 67 häält
Hääletaja keskmine vanus: 43 aastat
Vanima hääletaja vanus: 79 aastat
Hääletajaid kokku: 192
Hääletajate vanusevahemike jaotus:
16-19 aastased 6
20-29 aastased 10
30-39 aastased 68
40-49 aastased 70
50-59 aastased 23
60-69 aastased 9
70-79 aastased 6
Hääletajate sooline jaotus:
53 Mehed
139 Naised
Kohila valla 2024 aasta kaasva eelarve ideed
- Hääletada saab iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Kohila vallas.
- Iga hääleõiguslik isik saab hääletada ühe meelepärase idee poolt.
- Hääletamine toimub elektrooniliselt kohalike omavalitsuste istungite infosüsteemi VOLIS keskkonnas (www.volis.ee) ja Kohila vallavalitsuse kantseleis vastuvõtuaegadel (Vabaduse
- 1, Kohila).
Kohila Mõisakooli multifunktsionaalse spordiväljaku uuendus
Kohila Mõisakooli multifunktsionaalne spordiväljak valmis 2020. aasta sügisel kaasava eelarve vahendite toel. Väljak on alates valmimisest aktiivses kasutuses – päevasel ajal Kohila Mõisakooli õpilaste poolt ning õhtul ja nädalavahetustel ümbruskonnas elavate laste ja noorte poolt. Väljaku rohke kasutus on aga ära kulutanud väljaku kunstmurukatte. Samuti on vajunud väljaku aluspinnas, see vajab tasandamist ja tihendamist. Lisaks oleme jõudnud tõdemuseni, et väljaku ääres peab asuma mänguvahendite hoiustamise kast, kuna ilma kindla hoiukohata kipuvad mänguvahendid kas kaduma või on väljakul laokil. Samuti soovime väljaku ümbrust täiendada istepinkidega, et oleks kindel koht, kus mängude vahel puhata ning kus oma isiklikke esemeid hoida. Hetkel kõõluvad lapsed pauside ajal väljaku külgedel, kus ripuvad ka kasutajate isiklikud esemed. Meie soov on, et Kohila Mõisakooli multifunktsionaalne palliväljak võimaldaks ka edaspidi lastele ja noortele häid tingimusi erinevateks pallimängudeks ning et väljaku ümbrus muutuks täiendava inventari ja istekohtadega terviklikuks keskkonnaks, millest nii koolipere kui ka ümbritsev kogukond saaks täit rõõmu tunda. Kohila valla kaasav eelarve võimaldaks just seda hädavajalikku tuge, et pikendada aktiivses kasutuses oleva multiväljaku kasutusiga. Ilma kaasava eelarve toeta jääks väljakul hädavajalik parendus lähiajal teostamata, kuna pelgalt Kohila Mõisakooli omavahenditest ei jagu, et projekt ellu viia. Kolm aastat tagasi ei osanud me ette näha, kuivõrd palju kasutust Kohila valla kaasav eelarve 2023 multiväljakul igapäevaselt on, mistõttu ei osanud me ka piisavalt tähelepanu pöörata väljaku pinnase ja katte vastupidavusele. Istekohtade loomine väljaku äärde on samuti oluline, sest hetkel tassitakse omavoliliselt mõisakooli algklasside hoovi inventari väljaku äärde, mis pole õige ning tekitab koolipidajale üleliigset halduskoormust.
Tähtis on mõista, et antud multiväljak on populaarne ümbruskonna noorte ja laste hulgas, mistõttu on tal laiem kasutus, kui vaid Mõisakooli jaoks. Sestap on oluline, et väljak koos ümbritseva keskkonnaga saaks terviklikult ja kõiki vajadusi silmas pidades uuendatud.
Taotleja: MTÜ Kohila Mõisakool
Eelarve: 14 000
Sutlema küla staadioni renoveerimine ja sporditarvete maja soetamine
Sutlema külaseltsil on plaan parandada meie külas sportimisvõimalusi. Meil on külas olemas staadion. Staadion on meie küla jaoks oluline, sest peale külaelanike kasutavad staadioni ka meie küla lasteasutused. Lasteaed Linnupesa ja Linnupoegade päevahoid, on staadionil tihedad külalised ning lustivad seal sportlikult suurima rõõmuga. On väga hea tõdeda, et külasse on tulnud juurde uusi elanikke, just nooremaid elanikke, ning seoses sellega on kasvamas ka väikeste laste arv. Lapsed on meie tulevik ja nende arengule on väga palju kasuks see, kui nad saavad arendada oma oskusi ja vilumusi turvalises keskkonnas. Kahjuks on aga staadion aastatepikkuse kasutamise tulemusena väsinud ning vajab uuendamist. Lisaks ei ole staadionil võimalust hoiustada sporditarbeid. Soovime, et meie küla elanikud ja lapsed lasteasutustest saaksid jätkuvalt sportida, ning sellega seoses on meil plaanis parandada staadioni tingimusi ning soetada sporditarvete hoiustamiseks majake. Staadioni uuendamine ja sporditarvete hoiustamiseks majakese soetamine on vajalik. See tagab meie külaelanikele ja lasteasutuste lastele võimaluse jätkata spordi harrastamist, ilma et tuleks muretseda varustuse säilitamise pärast. Lisaks sellele saab majake muutuda ka mitmekülgseks rajatiseks. Üritustel saavad esinejad kasutada seda enda valmisseadmiseks ning korraldajad hoiustada enda asju või teha sellest staap. Maja leiab kindlasti kasutust ja on oluline meie kogukonnale.
Taotleja: MTÜ Sutlema Küla Selts
Palume eelnevalt tutvuda kaasava idee menetlemise korraga.
Kohila valla 2023. aasta kaasava eelarve häälteenamuse sai pallimängude väljak Hageris
Kaasava eelarve hääletusel osales kaks ideed ja hääled jagunesid järgnevalt:
Pallimängude väljak Hageri rahvamaja pargis 131 häält.
Mänguväljak Sutlema mõisaparki 65 häält.
Statistika:
Hääletaja keskmine vanus: 42 aastat
Vanima hääletaja vanus: 88 aastat
Hääletajaid kokku: 196
Hääletajate vanusevahemike jaotus:
0 14-15 aastased
7 16-19 aastased
24 20-29 aastased
70 30-39 aastased
49 40-49 aastased
22 50-59 aastased
19 60-69 aastased
4 70-79 aastased
1 80 ja vanemad
Hääletajate sooline jaotus:
69 Mehed
127 Naised
Kaasav eelarve 2022 enim hääli saanud idee – mitmeotstarbeline paviljon Hageri parki.
Võitnud idee poolt hääletas 150 Kohila valla elanikku. Järgnesid: Aespa mänguväljak 100 häält, Välijõujaam Kohilas 89 häält, Aespa perepargi valguslahendus 53 häält ja Prillimäe ronila 34 häält.
Kokku osales kaasava eelarve hääletusprotsessis 426 inimest.
Hääletaja keskmine vanus: 41 aastat
Vanima hääletaja vanus: 97 aastat
Hääletajate vanusevahemike jaotus:
- 17 — 16-19 aastased
- 37 — 20-29 aastased
- 166 — 30-39 aastased
- 116 — 40-49 aastased
- 54 — 50-59 aastased
- 25 — 60-69 aastased
- 6 — 70-79 aastased
- 5 — 80 ja vanemad
Hääletajate sooline jaotus: 168 Mehed ja 258 Naised
Kaasav eelarve 2021 enim hääli saanud idee - Kiigeplats Kohila gümnaasiumi õuealal
Alljärgnevalt pisut statistikat:
Hääletaja keskmine vanus: 43 aastat
Hääletajaid kokku: 566
Hääletajate vanusevahemike jaotus:
- 16-19 aastased
- 20-29 aastased
- 30-39 aastased
- 40-49 aastased
- 50-59 aastased
- 60-69 aastased
- 70-79 aastased
- 80 ja vanemad
Hääletajate sooline jaotus:
- Mehed
- Naised