Kompostijaks vormistamine
Alates 1. jaanuarist 2024.a on kõigil jäätmevaldajatel kohustus biolagunevad toidu- ja köögijäätmed koguda eraldi ja kompostida oma krundil nõuetele vastavas mahutis või anda üle jäätmevedajale.
Kui kompostid oma krundil biolagunevaid toidujäätmeid, siis teavita sellest vallavalitsust. See vabastab jäätmevaldaja (krundi omaniku) kohustusest alates 1. jaanuarist 2024 anda jäätmevedajale üle biolagunevaid toidujäätmeid.
Taotlust saab esitada kinnistu omanik läbi EVALD iseteeninduskeskkonna SIIT (https://evald.ee/kohilavald/app/jaatmekaitlus/ ):
Juhised:
Logi sisse Mobiil ID, SMART ID või ID-kaardiga ja vali
►minu jäätmetekkekohad;
►kompostimine;
►vali kinnistu (katastriüksus), kus kompostid;
►taotle kompostimist;
►vali fail (kompostrist pildi lisamine on kohustuslik);
►loe läbi kinnitused, millega nõustud taotluse esitamisel;
►kui kõik sobib, siis ESITA taotlus.
Kui arvutit pole võimalik kasutada, siis võib vastava avalduse koos oma krundil oleva kompostimismahuti(te) fotoga esitada Kohila vallavalitsusele (Vabaduse tn 1, Kohila alev).
Teadmiseks:
*Tiheasutusalal võib biolagunevate jäätmete kompostimiseks kasutada vaid kinnist ja lekkekindlat kompostrit. Kompostrisse pole soovituslik lisada liha ja konte, lemmikloomade väljaheiteid, taimekaitsevahenditega kokkupuutunud taimi, sh puu- ja köögiviljade jäätmeid, nahka, piimatooteid, õli ja rasvu. Aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida lahtiselt selleks ettenähtud kohas. Hajaasustusalal tekkivaid köögi- ja sööklajäätmeid võib kompostida lahtiselt kompostimisaunades.
*Aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida lahtiselt selleks ettenähtud kohas (sh aunas).
*Kompostri paigaldamisel tuleb arvestada, et komposter peab asuma joogivee kaevust vähemalt 10 m kaugusel ja naaberkinnistu piirist vähemalt 2 m kaugusel.
*Toitlustusasutused, koolid, lasteaiad, hoolekandeasutused ja toidukauplused ning tiheasustusalal olevad 5 ja enam korteriga elamud ei või toidujäätmeid oma krundil kompostida Neil on kohustus biolagunevaid toidujäätmeid koguda eraldi kogumismahutitesse ja anda üle jäätmevedajale.
Siiri Treimann
Keskkonnanõunik
55560084
Kohila vallas on korraldatud jäätmeveoga hõlmatud jäätmeliigiks mh biolagunevad köögi-ja sööklajäätmed (biojäätmed). See tähendab, et igal kinnistul peab olema võimalik biojäätmeid kohapeal liigiti koguda kas jäätmeveo lepinguga määratud konteinerisse või andes nendele jäätmetele uue elu ning kasutades liigiti kogumiseks kompostimist.
Miks on oluline biolagunevaid jäätmeid eraldi koguda?
Biojäätmed on väärtuslik ressurss, mida saab kasutada õigete kogumis- ja kasutamisvõtete kaudu väga erinevalt. Kui prügikonteinerisse kogutud biojäätmete olelusring ei ole meile nii selgelt näha, siis nende kogumine ja kompostimine oma kodus annab ja õpetab meile palju väärtuslikku. Kogudes biojäätmed muudest jäätmetest eraldi, vähenevad kulud segaolmejäätmete veo eest ning segaolmejäätmed, mis ladustatakse prügimäele, pole nii ohtlikud.
Biojäätmete liigiti kogumine jäätmekonteinerisse
Liigiti kogutavad biolagunevad jäätmed tuleb paigutada jäätmemahutisse paberist või muust biolagunevast (st 100% taimsest toormest) materjalist kotti pakendatult (välja arvatud juhul, kui kogumismahutis on vooderduskott). Biolagunevate jäätmete kogumismahutisse ei tohi panna kompostimiseks kõlbmatuid jäätmeid (nt vedelikud (piimatooted, supid, toiduõli jms), tolmuimejakotid, kiletatud/vahatatud pinnaga paber, ühekordsed, sh biolagunevad, toidunõud ja -pakendid, tekstiil ja nahk, suitsukonid).
Tiheasutusalal võib biolagunevate jäätmete kompostimiseks kasutada vaid kinnist ja lekkekindlat kompostrit. Kompostrisse pole soovituslik lisada liha ja konte, lemmikloomade väljaheiteid, taimekaitsevahenditega kokkupuutunud taimi, sh puu- ja köögiviljade jäätmeid, nahka, piimatooteid, õli ja rasvu. Aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida lahtiselt selleks ettenähtud kohas. Hajaasustusalal tekkivaid köögi- ja sööklajäätmeid võib kompostida lahtiselt kompostimisaunades.
Biojäätmete kompostimine
Kompostimine on biojäätmete (toidujäätmed, aia- ja haljastusjäätmete) eraldi kogumine kinnistul asuvasse kompostrisse, mille saab käepärastest vahenditest ka ise lihtsasti kokku ehitada. Tiheasutusalal, see tähendab alevis ja alevikus, tohib kompostrina kasutada vaid lahendusi, mis on kinnised, et takistada inimkaaslejatest loomade (hiired, rotid) ja lindude (vareslased) võimalust sealt toitu saada ning meiega koos meie elamu või suvila kinnistul ennast mugavasti tunda. Kompostimine käigus tarbivad mikroorganismid (bakterid, seenes) ning hiljem ka vihmaussid erineva päritoluga orgaanilist materjali (niidetud muru, banaanikoored, puulehed, õunasüdamed jms), mille tagajärjel tekib väärtuslik ja toitaineterikas muld.
Biojäätmete liigiti kogumisest ja kompostimisest (miks, kuidas, milleks) loe rohkem siit:
https://www.kompostiljon.ee/kompostimine/
https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/public/Kompostimine_kodumajapidamises.pdf
https://www.err.ee/1138725/kriipsalu-ruutelmann-ja-grents-kompostimine-ainult-hulludele
Biojäätmete liigiti kogumine ja kompostimine – kellele, milleks ja kuidas?