Sotsiaaltoetused
Sotsiaaltoetused
Taotlust toetuse saamiseks on võimalik esitada iseteeninduskeskkonnas SPOKU või saates digitaalallkirjastatud taotluse ja selle lisad meiliaadressile toetused@kohila.ee.
Sotsiaaltoetust on õigus taotleda isikul, kelle elukohana rahvastikuregistris on Kohila vald ja kelle tegelik elukoht on Kohila vallas. Sotsiaaltoetuste määramist ja maksmist reguleerib Kohila Vallavolikogu määrus nr 1, 30.01.2018. Toetused jagunevad sissetulekutest sõltuvateks ja mittesõltuvateks toetusteks. Sissetulekust sõltuv toetus on ka toimetulekutoetus, mille määramist ja maksmist reguleerib Eesti Vabariigi sotsiaalhoolekande seadus (https://www.riigiteataja.ee/akt/130122015005).
Toetuste maksmise korrad on erinevad ning need jagunevad järgmiselt:
Toimetulekutoetuse avaldus tuleb esitada hiljemalt käesoleva kuu 20. kuupäevaks ning toimetulekutoetuse määratakse viie tööpäeva jooksul pärast kõikide dokumentide esitamist ning siis suunatakse toimetulekutoetus maksmisele.
Kohila vallas rahvastikuregistri andmetel elavatele inimestele suunatud sissetulekust sõltuva toetuse saamiseks tuleb esitada toetuseavaldus koos vajalike lisadega ning toetuse väljamakse tehakse ajavahemikus käesoleva kuu 25. kuupäev kuni käesoleva kuu viimane tööpäev.
Kohila vallas rahvastikuregistri andmetel elavatele inimestele suunatud sissetulekust mitte sõltuva toetuse saamiseks tuleb esitada toetuseavaldus koos vajalike lisadega ning toetuse saamisel tehakse väljamakse mitte hiljem kui kümne tööpäeva jooksul kui kõik vajalikud dokumendid toetuse määramiseks on olemas.
- SISSETULEKUST SÕLTUV TOETUS: TOIMETULEKUTOETUS
Toimetulekutoetuse eesmärk on isikute iseseisvat toimetulekut soodustava ajutise abimeetmena leevendada abi vajavate isikute ja perekondade materiaalset puudust, tagades minimaalsed vahendid esmavajaduste rahuldamiseks.
Toimetulekutoetust on õigus saada üksi elaval isikul või perekonnal, kelle kuu netosissetulek pärast sotsiaalhoolekande seaduse § 133 lõigetes 5 ja 6 sätestatud tingimustel arvestatud eluasemekulude maha arvamist on alla kehtestatud toimetulekupiiri.
Alates 1. juunist 2022. aastast on toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kuus ning 160 eurot pere teisele ja igale järgmisele liikmele. Perekonna iga alaealise liikme toimetulekupiir on 240 eurot kuus. Toimetulekutoetuse saajal, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, on õigus saada koos toimetulekutoetusega täiendavat sotsiaaltoetust 15 eurot.
Toimetulekutoetuse taotleja esitab jooksva kuu eest toimetulekutoetuse saamiseks taotluse hiljemalt 20. kuupäevaks kohaliku omavalitsuse üksusele, kelle haldusterritooriumil asub tema tegelik elukoht. Toimetulekutoetus määratakse viie tööpäeva jooksul pärast kõikide dokumentide esitamist.
- SISSETULEKUST SÕLTUVAD SOTSIAALTOETUSED
Sissetulekust sõltuvad toetused on sellised toetused, mille maksmine oleneb leibkonna sissetulekust. Sissetulekust sõltuvat toetust on õigus taotleda isikul, kelle pere netosissetulek kuus on alla riiklikult kehtestatud toimetulekupiiri kahekordse määra. Netosissetuleku hulka loetakse kõik sissetulekud, v.a puudega lapse toetus ja ühekordselt makstavad peretoetused.
Sissetulekust sõltuvad toetused makstakse välja igakuiselt alates kuu 25. kuupäevast.
2.1 Õpitoetus
Õpitoetus on toetus:
- koolitarvete, koolirõivaste, huviringide jms eest tasumiseks;
- õpilaskodu kulude katmiseks õppeperioodil;
- toiduraha ja kohatasu toetus
Toiduraha ja kohatasu toetust makstakse lasteaia toiduraha ja kohatasu ning koolilõuna osaliseks või täielikuks kompenseerimiseks. Toetus kantakse üle õppeasutusele vastavalt lapse tegelikele kuludele. Toetuse saamiseks tuleb esitada taotlus:
- hiljemalt 25. septembriks, kui soovitakse saada toetust perioodil 1. septembrist kuni 31. jaanuarini;
- hiljemalt 10. jaanuariks, kui soovitakse saada toetust perioodiks 1. veebruarist kuni 31. augustini.
2.2 Ravimi- ja abivahendi toetus
Ravimi- ja abivahenditoetust makstakse ravimite ostu kompenseerimiseks lastele, töötutele, mittetöötavatele vanadus- ja töövõimetuspensionäridele ning puudega inimestele ravimite ostmiseks. Toetuse taotlemisel tuleb taotlusele lisada ravimite ostu tõendavad tšekid.
2.3 Toetus eluasemega seotud kulude osaliseks katmiseks
Toetus eluasemega seotud kulude katmiseks määratakse kütte kompenseerimiseks (nt elektriküte, küttepuud, kaugküte jms). Toetuse taotlemisel tuleb taotlusele lisada kulu tõendavad dokumendid, nt elektriarve, küttepuude eest tasumist tõendav tšekk, kommunaalkulude arve vms.
2.4 Toetus muudel põhjendatud juhtumitel
Toetust määratakse toimetulekuks vajalike muude oluliste sündmuste või ettenägemata eluks hädavajalike kulutuste osaliseks või täielikuks katmiseks.
- SISSETULEKUST MITTESÕLTUVAD TOETUSED
Sissetulekust mitte sõltuvat toetust on võimalik saada kõigil, olenemata sissetuleku suurusest. Õigus sissetulekust mittesõltuvale toetusele tekib sündmuse toimumisel, millega seoses toetust makstakse.
Sissetulekust mittesõltuvad toetused makstakse välja mitte hiljem kui 10 päeva jooksul alates taotluse esitamisest.
3.1 Sünnitoetus
Sünnitoetus makstakse lapse sündi registreerivale lapsevanemale, kui vähemalt ühe lapsevanema elukoht oli lapse sünnile eelneva aasta 31. detsembril rahvastikuregistri andmetel Kohila vallas ja mõlema lapsevanema (v.a üksikvanem) elukoht sünni registreerimise hetkel on rahvastikuregistri andmetel Kohila vallas. Sünnitoetust on õigus taotleda kahe kuu jooksul pärast lapse sünni registreerimist.
Sünnitoetus makstakse välja kolmes osas:
1) 50% pärast lapse sünni registreerimist;
2) 25% pärast lapse 1,5 aastaseks saamist tingimusel, et laps ja tema mõlemad vanemad või üksikvanem on rahvastikuregistri andmetel katkematult olnud Kohila valla elanikud alates lapse sünnist kuni lapse 1,5 aastaseks saamiseni;
3) 25% pärast lapse 3 aastaseks saamist tingimusel, et laps ja tema mõlemad vanemad või üksikvanem on rahvastikuregistri andmetel katkematult olnud Kohila valla elanikud alates lapse sünnist kuni lapse 3 aastaseks saamiseni.
3.2 Kooliminekutoetus
Koolimineku toetust makstakse rahvastikuregistri andmetel Kohila valla elanike registris oleva esmakordselt 1. klassi mineva lapse seaduslikule esindajale, kes on rahvastikuregistri andmetel Kohila valla elanike registris. Toetust saab taotleda lapse 1. klassi astumise aastal kuni 31. oktoobrini.
3.3 Saunapileti kompensatsioon
Osaliselt kompenseeritakse pensionäri, alaealise isiku ja toimetulekutoetuse saaja saunapilet. Saunapileti kompensatsiooni saamiseks tuleb pöörduda vallavalitsuse sotsiaaltöö spetsialisti poole vastuvõtuaegadel. Taotluse alusel väljastatakse 20x soodus-saunakaart, mille alusel on võimalik Kohila Saunas, aadressiga Tööstuse 7, käia odavama hinnaga.
3.4 Erakorraline toetus
Erakorraline toetus määratakse õnnetusjuhtumi (tulekahju või muu ettenägematu sündmus) tõttu raskesse majanduslikku olukorda sattunud isikule või perekonnale.
3.5 Logopeedi teenuse toetus
Logopeedi teenuse toetust makstakse lastele, kelle suhtes on erialaspetsialist andnud hinnangu logopeedi teenuse vajalikkuse kohta ning kellele ei ole lasteasutuses vastava valdkonna spetsialisti (koolis logopeed, lasteaias eripedagoog) poolt võimalik teenust piisavas ulatuses tagada. Logopeedi teenuse toetuse esmakordsel taotlemisel tuleb koos taotlusega esitada erialaspetsialisti hinnang logopeedi teenuse vajalikkuse kohta. Logopeedi teenuse toetust makstakse vastavalt esitatud kuludokumentidele, kuid mitte üle kehtestatud piirmäära ühe kuu kohta. Juhul, kui lapsel on võimalik saada talle vajalikku logopeediteenust lasteasutuses kohapeal, siis toetust ei maksta.
3.6 Transporditoetus
Transporditoetust makstakse alus- ja üldharidust omandavale hariduslike erivajadustega lapsele haridusasutuse ja kodu vahelise sõidu kompenseerimiseks, kui lapsele ei ole võimalik pakkuda vastava hariduse omandamist valla vastavas haridusasutuses. Toetuse saamiseks on vajalik esitada sõidupiletid, sõidukaart või vastav väljavõte transpordiettevõtte iseteenindusportaalist.
3.6 Matusetoetus
Matusetoetust makstakse rahvastikuregistri andmetel Kohila valla elaniku surma korral tema matuse korraldamiseks. Matuse korraldaja, kes toetust taotleb, ei pea ise Kohila valla elanik olema. Matusetoetust on õigus taotleda kahe kuu jooksul pärast surma registreerimist. Matuse kulude katmise toetuse taotlemiseks on vaja taotlusega koos esitada ka surmatunnistus.
3.7 Lapsehoiu toetus
Toetus on mõeldud lapsehoiu teenuse eest tehtud kulutuste hüvitamiseks. Lapsevanema igakuine omaosalus sõltub sellest, mitu last on peres, kes käivad koolieelses lasteasutuses. Toetuse maksmise kord on reguleeritud Kohila Vallavolikogu määrusega number 8, mis on vastu võetud 31.08.2021.
Kalendrikuu jooksul kasutatud teenuse eest toetuse saamiseks tuleb lapsevanemal avaldus ja lapsehoiu teenuse ostmist tõendavad dokumendid esitada vallavalitsusele iseteeninduskeskkonnas SPOKU või meiliaadressile toetused@kohila.ee hiljemalt järgmise kalendrikuu 25. kuupäevaks. Toetus määratakse peale dokumentide laekumist esimesel võimalusel kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul.
Kuidas taotlus toetuse saamiseks esitada?
Taotlust toetuse saamiseks on võimalik esitada iseteeninduskeskkonnas SPOKU või saates digitaalallkirjastatud taotluse ja selle lisad meiliaadressile toetused@kohila.ee. Kui digitaalallkirjastamise võimalus puudub, on taotlust võimalik esitada ka paberkandjal tuues käsitsi allkirjastatud taotluse ja selle lisad vallamaja postkasti, saates postiga aadressil Vabaduse 1, Kohila, Raplamaa või esitada ametniku juures kohapeal vastuvõtuaegadel teisipäeval ajavahemikus kell 9.00 – 12.00 või neljapäeval ajavahemikus kell 13.00 – 17.00.
Täiendava info saamiseks palume pöörduda Kohila valla sotsiaalosakonna poole.
Sotsiaalnõunik Tessi Ilustrumm, tessi.ilustrumm@kohila.ee
Sotsiaaltöö spetsialist: Kaisa Högren, kaisa.hogren@kohila.ee
Hooldajatoetuse piirmäärade kinnitamine
Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse maksmise kord