Surma registreerimine

01.07.2019 muutus Eestis surma registreerimise kord. Tervishoiuteenuse osutaja ehk arst vormistab surmateatise paberdokumendi asemel elektroonselt, edastab surma kohta info rahvastikuregistrisse ning surm registreeritakse seal automaatselt. Lahkunu lähedastel ei ole vaja enam perekonnaseisuasutuses (kohalikus omavalitsuses) surma registreerida. Esmase surmatõendi väljastab tervishoiuteenuse osutaja. Surmatõendi olemasolu on vajalik matmistoimingute korraldamiseks.

Erandjuhul registreeritakse surm Eesti perekonnaseisuasutuses (maakonnakeskuse kohalikus omavalitsuses, Tallinnas perekonnaseisuametis). Need olukorrad on järgmised:

  • inimene suri Eestis, kuid tervishoiutöötaja ei edastanud surma andmeid rahvastikuregistrisse ning andis surnu lähedasele paberil surmateatise;
  • inimene suri välisriigis ja tema viimane elukoht oli Eestis või oli tal Eesti kodakondsus (NB! Surm ei tohi olla registreeritud välisriigis).

Sellisel erandjuhtumil võib avalduse esitada ükskõik millisele maakonnakeskuse kohalikule omavalitsusele (Tallinnas perekonnaseisuamet) seitsme päeva jooksul pärast inimese surma või tema surmast teadasaamist. (https://www.eesti.ee/et/perekond/surma-registreerimine-ja-matused/#kuidassurmaregistreerida1

Kohila valla matusetoetuse taotlemine

Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord § 15.   Matusetoetus

  (1) Matusetoetust makstakse Rahvastikuregistri andmetel Kohila valla elaniku surma korral tema matuse korraldamiseks.

  (2) Matusetoetuse taotlemiseks esitatakse vallavalitsusele avaldus ja surmatõend.

  (3) Matusetoetust on õigus taotleda kahe kuu jooksul pärast surma registreerimist.

  (4) Matusetoetust makstakse isiku surmakuupäeval kehtinud matusetoetuse suuruses.

Hetkel kehtiv matusetoetuse määr on 250 eurot.